Natalie mådde så dåligt att hon inte längre kände någon mening med livet. Hon kunde inte kontrollera sin alkoholkonsumtion och drabbades ofta av panikångest. Hon sökte i new age – men fann istället Jesus. – Att jag skulle möta Gud var helt otroligt och oväntat. Men det mötet kom att förvandla mitt liv.
Natalie Tillberg växte upp på Gotland. När hon var sex år gammal skilde sig hennes föräldrar.
– Jag är inte uppvuxen i någon kristen familj. Istället såg jag mig själv som väldigt okristen och frågade någon kallade jag mig för ateist. I tonåren började hon att festa.
– Festandet blev snabbt ett problem. Jag mådde dåligt och led av panikångest. I gymnasiet var mitt liv ett enda kaos. Alkoholen styrde mig mer än vad jag förstod och gav mig fruktansvärda konsekvenser.
Natalie mådde dåligt och sökte hjälp för depression och ångest. Till sist kunde hon inte arbeta mer. En dags arbete räckte för att hon skulle drabbas av panikångest.
– Jag skickades runt till olika myndigheter, bland annat socialen, familjeterapeuten och till och med Anonyma Alkoholister. Men ingenstans fick jag den hjälp jag behövde.
Värre – inte bättre
Hösten 2013 flyttade Natalie till USA för att studera där.
– Jag tänkte att allt skulle bli bra där. Jag skulle bli lugnare och fokusera på mina drömmar. Men det blev inte så. Jag hade inte brutit mitt beteendemönster och tog med mig det dit. Det blev mycket festande där också, ännu mer än i Sverige. Medan Natalie var i USA blev hennes mamma allvarligt sjuk.
– Jag ringde henne dagligen och grät i luren för att jag mådde så dåligt, men hade ingen aning om att hon låg hemma och var döende.
Förbön på new age-mässa
Natalies mamma var inte kristen. Däremot hade hon alltid varit väldigt andlig och hållit på med olika typer av new age. Nu började hon be till Gud i sjuksängen, både för sin dotter och för sig själv. Men det berättade hon inte för Natalie.
Hösten 2014 var Natalie tillbaka i Sverige och gick till en new age-mässa i Stockholm. Där mötte hon en man från Korskyrkan som bad för människor.
– Han frågade om han fick be för mig och jag tänkte: Varför inte? Jag upplevde inget speciellt, men jag insåg att han faktiskt bad för precis det som jag behövde. Det var något där och då som fick min uppmärksamhet och jag bestämde mig för att gå till ett möte senare på dagen som han anordnat på mässan.
Tårar av smärta och kärlek
När Natalie kom dit var hon den enda gästen, förutom mannen och ett lovsångsteam. De delade sina vittnesbörd, bad och lovsjöng.
– När de sjöng sången ”Vår fader” upplevde jag en sådan Gudsnärvaro att jag började gråta. Först grät jag av smärta, för jag bar på så mycket skräp inombords. Sedan började jag istället gråta av en enorm kärlek som jag fylldes med och som tog plats i mitt hjärta istället för smärtan. Jag kunde inte trycka ner mitt leende, hur mycket jag än ansträngde mig. Jag hade upplevt mycket andligt tidigare, men det här liknade inget annat, och jag förstod med en gång att det som jag nu hade varit med om skulle förvandla mitt liv. Det var den räddning som jag behövde.
En närvaro av ondska
Natalie började gå till Korskyrkan. Hon var ganska kritisk och ställde massvis av frågor. Framför allt kunde hon inte riktigt förstå varför Jesus var den enda vägen.
Den närmaste tiden kom att bli jobbig, för när Natalie lämnade new age och sökte Jesus drabbades hon av något utöver det vanliga.
– Jag fick uppleva fysiska attacker och mardrömmar. Men framför allt kände jag en väldigt stark närvaro av ondska. Jag började tro på Jesus och jag började be, men hade fortfarande svårt att hantera min ångest.
Kärlek till Bibeln
Månader senare, på en gudstjänst i Södermalmskyrkan, frågade predikanten om någon ville ta emot Jesus som sin herre.
– Jag begrep knappt vad det handlade om, men min hand åkte upp automatiskt. Jag fick gå fram och be en frälsningsbön. Jag kände inte så mycket då, men på vägen hem var det som om något kom över mig. Jag blev så berörd och så kom det där leendet igen som jag bara inte kunde stoppa, jag bara småfnittrade för mig själv. Idag förstår jag att det var den helige Ande som kom över mig.
– Den kvällen talade Gud till mig när jag såg på Bibeln: ”Jag är sanning och du behöver läsa mig”. Jag hade inte läst Bibeln så mycket innan, jag trodde inte på den, men från den stunden gjorde jag det och såg den med nya ögon.
Ville ha bevis
Natalie kom allt närmare Jesus, men ändå upplevde hon ett motstånd.
– En dag tröttnade jag på mina tvivel, och så sade jag till Gud, rakt ut: ”Om du är sanningen, då vill jag att du bevisar det för mig. Och det ska inte vara genom andra människor eller genom musik, som jag lätt blir berörd av, utan det ska bara vara från dig”.
Några dagar senare hände något.
– Jag låg på studsmattan och solade. Plötsligt förändrades hela atmosfären runt mig. Jag fick uppleva en sådan extremt kraftfull närvaro och jag bara visste att det var Gud. Jag började storgråta, så starkt upplevde jag Guds kärlek. Det finns inga ord som kan beskriva den kärleken, den är inte av den här världen.
Känslosam med pappa
Natalie upplevde att Gud pekade på hennes relation med sin pappa.
– Det var som om Gud ville visa mig min pappas hjärta och visa mig hans kärlek. Gud helade mig från besvikelser och oro som jag burit på. Jag blev så tacksam att just pappa var min pappa och jag upplevde att Gud ville att jag skulle berätta om mina känslor för honom.
Natalie ringde sin pappa, men han svarade inte. Istället skrev hon ett långt sms där hon berättade att hon älskade honom och att hon var så glad och tacksam för honom. I slutet av meddelandet skrev hon att Jesus var precis vid hans sida och om han bara ber med sitt hjärta kommer han få känna en oförklarlig kärlek.
– Pappa svarade att hans hjärta blev varmt och att han var väldigt tacksam.
”All in” för Jesus
Nästa dag fick Natalie ett telefonsamtal från sin mamma som berättade att pappan hade dött.
– Jag skrek rakt ut. Det var en chock för mig. Jag hade ingen aning om att han hade varit sjuk, trots vår goda kontakt.
– Senare landade jag i vad Gud gjort, han gav mig mina sista ord till min pappa, som bara fick vara av kärlek. Jag insåg att det inte finns någon tryggare plats att vara på än i Guds famn och det minsta jag kunde göra var att ge mitt liv till honom. Där bestämde jag mig för att inte gå en dag till utan att gå ”all in” för Jesus. På pappas begravning stärkte Gud mitt inre något otroligt.
Natalies mamma, som tillfrisknat från sin allvarliga sjukdom, förstod att Jesus var på riktigt. Hon blev frälst och strax därefter, i augusti 2015, döpte sig både Natalie och hennes mamma, vid samma tillfälle.
– För mig var det ett fantastiskt mirakel hur jag kunde gå från ett sådant mörker där jag knappt visste om jag ville leva, till att vara lyckligare än jag någonsin varit, trots att jag precis förlorat min pappa.
Total förvandling
Faktum är att på två år har livet förvandlats totalt för Natalie.
– En stor förändring är att all ångest och depression är borta. Dessutom är jag numera helt alkohol- och rökfri.
Tillsammans med en kompis bestämde Natalie sig i augusti 2014 för att klara tre månader utan alkohol och tobak.
– Jag var rädd, för det kändes som en väldigt lång tid. Men sedan mötte jag Gud och då var det bara naturligt att vara alkohol- och rökfri. Det var inte alls svårt att sluta.
– Jag tror att Gud tog bort det från mig, för att jag skulle bli tillgänglig för honom. Jag har fått uppleva så mycket helande. Gud kom i sista stund och han satte mig verkligt fri. Idag vill jag berätta om Gud för så många människor som möjligt, för jag vet att Jesus är på riktigt.
Eva Ruderstam
Med tillstånd av tidningen Inblick.
INBLICK är nyhetstidningen som beskriver omgivningen utifrån den lilla människans perspektiv. Med tyngd i kristna opinionsfrågor och tydligt ställningstagande för ”dessa mina minsta” förmedlas nyhetsreportage med socialt fokus. I varje veckas tidning finns dessutom flera härliga reportage om vad Jesus gör i vanliga människors vardag. Kommer ut på torsdagar. Innehåller utförlig TV-bilaga från Kanal 10 och Kanal 10 Norge.